Czy istnieje ryzyko przy prowadzeniu własnej firmy?

Ryzyko to nieodłączny element każdego działania i niestety nie można go wyeliminować, jest do nas uwiązane jak śmierć, jedyne co nam pozostaje to próby ograniczenia go do minimum i planowanie co zrobić gdy zacznie się zwiększać.

Co należy robić by określić Ryzyko i jego skalę ?

Spróbujmy odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Źródła powstawania ryzyka przy prowadzeniu własnej firmy

Jak łatwo można się domyślić, źródeł powstawania ryzyka jest bardzo wiele, a jego rodzaje zależą w dużej mierze od rodzaju prowadzonej przez nas działalności.

Czynniki, które definiują powstawanie ryzyka, można podzielić na dwie główne grupy, czyli czynniki makroekonomiczne i mikroekonomiczne.

  • Czynniki makroekonomiczne
    To czynniki, które mają wpływ na całą gospodarkę. Należą do nich między innymi: inflacja, stopa procentowa, koniunktura, stosunki rynkowe oraz aktualne kursy walut. Inflacja budzi zwykle ogromną niepewność. Inflacja powoduje wzrost cen towarów. Tym samym nie możemy w prosty sposób określić wahań kapitału. Jeżeli w procesie prowadzenia działalności, korzystamy z pomocy obcych środków pieniężnych (jak na przykład kredyty) to każdy wzrost stopy procentowej spowoduje stan niepewności, a to ogromne zagrożenie. Jeżeli działamy na rynkach międzynarodowych to również gwałtowne kursy walut mogą stać się dla nas ogromnym niebezpieczeństwem. Wahania koniunktury to dla wielu również sytuacja ryzyka, ponieważ w fazie recesji pogarszają się wszystkie wskaźniki gospodarcze, a w okresie ekspansji ryzyko maleje, jednak nigdy nie zanika.
  • Czynniki mikroekonomiczne
    Gwałtowny wzrost cen paliw i ropy naftowej znacznie pogorszy sytuacje prowadzonej przez nas działalności. Występowanie na rynku konkurencyjnych firm to również ogromne niebezpieczeństwo, a im więcej firm świadczących podobne usługi w naszym otoczeniu, tym szybciej wzrasta ryzyko działalności. Zła konstrukcja i prowadzenie firmy, nieodpowiedni personel , brak specjalistycznej wiedzy , łamanie prawa , niekorzystne wyniki kontroli różnego rodzaju urzędów, spory sądowe z kontrahentami itd. itd

Ryzyko prowadzonej działalności zależy również w dużej mierze od jej rodzaju. Kwiaciarka handlująca kwiatami na straganie relatywnie nie ponosi zbyt wielkich ryzyk ale już właściciel firmy transportowej posiadający np. 20 składów transportowych jest już obarczony dość duża skalą ryzyk , można by nawet rzec że kolejny pracownik to kolejne potencjalne ryzyko. Patrząc na to w ten sposób każda decyzja o rozwoju firmy rodzi też jakieś kolejne ryzyka.

Jak widzimy, ryzyko to nieodłączny element prowadzenia działalności gospodarczej. Oczywiście w zależności od jej rodzaju wyróżnia się różne czynniki, które mają wpływ na wzrost ryzyka. Każda firma powinna dążyć do zmniejszenia stopnia czynników, które mogą być dla niej niebezpieczne

Pytanie kluczowe które się nasuwa czy potrafimy i czy zabezpieczamy się odpowiednio przed kolejnymi ryzykami ?

Jeśli nurtują cie tego typu wątpliwości może to dobry moment by z nami się skontaktować i zaradzić jakoś tej sytuacji. Na minimalizowaniu ryzyk znamy się od dawna i z sukcesem to stosujemy u naszych klientów

Zapisz się do newslettera

Sprawdź kanał

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM