Szukasz samochodu firmowego dla swojego przedstawiciela handlowego? Sprawdź, które rozwiązanie będzie dla Ciebie korzystniejsze

Jeżeli dopiero rozpoczynasz prowadzenie własnej działalności gospodarczej i masz ograniczone środki finansowe, musisz być ostrożny z ich wydawaniem. Z tego też powodu zakup samochodu firmowego za gotówkę nie będzie dobrym pomysłem. Znacznie lepszym rozwiązaniem, dającym większą swobodę działania, jest leasing lub wynajem długoterminowy.

Leasing operacyjny – dlaczego warto rozważyć to rozwiązanie?

Zaletą leasingu operacyjnego jest możliwość pozyskania auta firmowego bez wykładania na niego pełnej kwoty. Opcja ta jest korzystna także ze względu na rozliczenia podatkowe i zakwalifikowanie leasingu do kosztów uzyskania przychodu. Wziąwszy pod uwagę projekt ustawy, która ma wejść w życie wraz z 1 stycznia 2019 roku, leasing może jednak stracić na popularności. Głównym powodem tego stanu rzeczy jest możliwość zaliczenia rat leasingowych wyłącznie do poziomu 150 tysięcy złotych. Druga zmiana dotyczy sytuacji, gdy auto służbowe jest wykorzystywane również do celów prywatnych – wówczas będzie można wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu jedynie w połowie.

Leasing finansowy – jakie korzyści podatkowe się z nim wiążą?

Leasing finansowy daje możliwość przedsiębiorcy korzystającemu z auta na dokonanie amortyzacji pojazdu, a dokładniej odpisanie części odsetkowej każdej z rat leasingu. Warto przy tym wspomnieć, że przedmiot umowy leasingu jest zaliczany do środków trwałych osoby korzystającej z pojazdu.

Wynajem długoterminowy

Do najważniejszych zalet wynajmu długoterminowego zalicza się przewidywalność kosztów stałych związanych z nabyciem pojazdu firmowego i niezmienną ratą miesięczną. Równie istotną kwestią jest brak konieczności dysponowania pełną kwotą (inaczej niż w przypadku zakupu pojazdu), aby móc swobodnie korzystać z auta. Niższe nakłady finansowe nie wiążą się z wydaniem jednorazowo dużej kwoty, a więc nie wpływają drastycznie na stan firmowych finansów.

Zapisz się do newslettera

Sprawdź kanał

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM