Dlaczego decydujesz się na własny biznes?

Usiądź wygodnie, zrelaksuj się, odchyl głowę, zamknij oczy.

Gotowy?

Przypomnij sobie, jak wpadłeś na pomysł posiadania własnego biznesu. O czym wtedy myślałeś? Bałeś się? Wiedziałeś, że ci się uda? Już liczyłeś zarobione miliony? Co spowodowało, że zapadła ta jedna z najważniejszych decyzji w Twoim życiu? Co wywołało Twoją metamorfozę – zmianę z pracownika na właściciela?

A teraz przypomnij sobie, jak wyglądały pierwsze 2 lata Twojego biznesu...

Czy było Ci łatwo? Przypomnij sobie, dlaczego chciałeś mieć swój własny biznes? Czy jeszcze pamiętasz, co wtedy Tobą kierowało? Czy planowałeś już wtedy lub wiedziałeś, że będziesz miał rodzinę i dzieci? Czy wiedziałeś, dlaczego to robisz?

Czy kiedykolwiek odpowiadałeś sobie na te pytania?

W Polsce funkcjonuje ok. 3,5 mln działalności gospodarczych (DG). Podobno około połowa to tak zwana formuła samozatrudnienia. Wychodzi zatem na to, że mamy w kraju ok. 1,5 mln przedsiębiorców, faktycznie prowadzących swoje biznesy, produkujących coś, handlujących czymś lub realizujących inną formę usług.

Każdy polski przedsiębiorca, decydując się otworzyć firmę ma określony cel, zamierzenia. A co kierowało Tobą? Najczęściej główną motywacją jest pieniądz – chęć większych zarobków - bo masz marzenie o lepszym aucie, domu, wczasach. A może pracujesz na etacie i nie czujesz się z tym dobrze? Może po prostu coś Cię pcha do zmiany, do spróbowania czegoś nowego. Jednocześnie wierzysz, że dasz radę.

Zapewne na początku nawet nie planujesz tego, że będzie to firma zatrudniająca kilkadziesiąt, może nawet 100 osób. Prowadzisz biznes, by po prostu zarabiać i konsumować. Z czasem pojawia się jednak myślenie o inwestowaniu i rozwoju firmy. W pewnym momencie zaczynasz dostrzegać te niewidzialne prawa, które kierują rynkiem - konkurencja, popyt, podaż. Firma zaczyna się rozwijać, łapiesz nowe kontrakty, przybywa obowiązków, zmienia się prawo, księgowa coś ci komunikuje, ale nie za bardzo to wszystko rozumiesz.

I o czym wtedy myślisz?

Czy prowadzenie firmy w naszym kraju jest łatwe? Czy jest trudniej, niż kiedyś?

Jeśli chciałbyś się podzielić z nami tą wiedzą zapraszamy - napisz do nas maila. Jeżeli się na to zgodzisz, chętnie opublikujemy Twoją historię (oczywiście, bez wnikania w szczegóły). Będziemy Ci bardzo wdzięczni. To będzie Twój wkład w budowanie społecznej świadomości na temat prowadzenia własnego biznesu.

Wielu ludzi nie jest bowiem mentalnie przygotowanych na prowadzenie własnego biznesu. Prawo, podatki, księgowość - to wszystko jest tak skomplikowane, że mamy pewien naturalny opór przed tym, by się usamodzielnić, walczyć „na swoim”, ryzykować i wygrywać. Częściej liczymy na to, że mając odpowiednie kwalifikacje, ktoś nas zatrudni, da nam dobra pracę i odpowiednio wynagrodzi. To jest sposób myślenia, który funkcjonował jeszcze w poprzednim systemie. Teraz mamy możliwość, aby sami sobie stworzyć miejsce pracy.

Co musiałoby się stać, aby otwieranie własnego biznesu było prostsze i bezpieczniejsze? Czy posiadanie profesjonalnego doradcy, posiadającego wiedzę w kilkunastu podstawowych, a jednak kluczowych zakresach budowania firm i ich funkcjonowania i zabezpieczania było by dla ciebie przydatne? Jak myślisz?

Marzenia posiadania firmy a rzeczywistość

KAŻDY z nas ma jakieś marzenia.

A jakie były Twoje, kiedy otwierałeś swoją firmę?

Czy świat wygląda dziś tak samo?

Czy coś się zmieniło dookoła od czasu otworzenia Twojej firmy?

Jest teraz łatwiej, czy trudniej?

Czy przybyło obowiązków i formalności?

Czy prowadzenie działalności związane jest z większą odpowiedzialnością?

Czy tak właśnie sobie wyobrażałeś swoją firmę?

Czy coś Cię jednak zaskoczyło?

Ile razy, od założenia firmy, byleś na wakacjach?

Czy odbierasz podczas wyjazdu służbowe telefony?

Czy mógłbyś swobodnie zostawić firmę na 30 dni i wyjechać w świat ?

Czy towarzyszy Ci stres, związany z prowadzeniem firmy?

Firma bez problemu | Prawo, podatki, księgowość, finanse | Kancelaria adwokacka, obsługa prawna firm, sukcesja, doradztwo podatkowe, pomoc w oddłużaniu firm, leasing dla firm, broker leasingowy, Warszawa

Zapisz się do newslettera

Sprawdź kanał

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM